PTAC un LNKA jaunākie kašķi

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA) un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) nesen apmainījušies ar pārmetumiem, ziņo Latvijas mediji. Iemesls šai vārdu apmaiņai ir LNKA mājaslapā janvāra vidū parādījušās ziņas par nelegālajiem kredītdevējiem, pieprasot slēgt šo kredītdevēju mājaslapas un liegt tiem pakalpojumu sniegšanu. PTAC uz pārmetumiem reaģējusi asi, sakot, ka LNKA mēģina diskreditēt institūciju darbu un ka viņi jau vairākus mēnešus strādā pret šiem ārvalstu kredītdevējiem.

Kam taisnība?

Asociācija apgalvo, ka šo kredītdevēju parādīšanās ir brīdinājums par to, kas sekos, ja ātro kredītdevēju nozari ierobežos vēl tālāk. Tāpat tiek uzsvērts, ka šie kredītdevēji ir ēnu ekonomikas izpausme, turklāt patērētāji tiek pakļauti riskam, aizņemoties no šiem kredītdevējiem. Tomēr šķiet, ka īsto iemeslu kredītdevēju sašutumam izsaka asociācijas vadītāja B. Fromane: “Ir jau, protams, viegli legālajam biznesam uzlikt neadekvātu regulējumu […]”. Tā kā nesen tika runāts par tālāku nebanku kredītdevēju ieviešanu, ar šiem skaļajiem paziņojumiem LNKA vēlas panākt šo grozījumu nepieņemšanu, biedējot ar nelegālajiem kredītdevējiem.

Savukārt PTAC it kā strādājot pie šo lapu slēgšanas jau vairākus mēnešus, taču vairākas mājaslapas vēl darbojas. No otras puses, PTAC ir panācis, ka vairāki šo pakalpojumu sniedzēji vairs nevar izsniegt aizdevumus. Iemesls aizkavei ir šo kredītdevēju atrašanās ārzemēs (pārsvarā Čehijā), tādēļ var viegli iedomāties, kādi birokrātijas līkloči jāšķērso PTAC darbiniekiem, lai slēgtu ārzemju mājaslapu (atcerieties, ka D. Čalovski izdeva tikai pēc ilga, ilga laika, kaut arī pastāvēja spiediens no ASV). Tātad PTAC “tūļāšanās” ir saprotama.

Nākamais diskutējamais jautājums, protams, ir apjomi. Šie aizdevēji bija neizdevīgi un nekādīgi nevarēja izsniegt kredītus vairāk nekā kādu 10 000 – 100 000 eiro apmērā, visticamāk apjomi bija vēl mazāki. Lai gan, protams, par tiem netika nomaksāti nodokļi, un patērētāji bija neaizsargāti, tas nav tik vienkārši risināms, jo starpvalstu sadarbība ir ļoti, ļoti lēna.

Taisnība ir abām pusēm – LNKA paziņojumi izskatās diskreditējoši, un PTAC, šķiet, pietiekami nopietni neuztver situāciju. Ja ārzemju kredītdevēji redzēs, ka Latvijas tirgū var ātri iespiesties un noturēties kādu gadu uz palikšanu, tad tirgus var kļūt neizdevīgs legālajiem, nodokļus maksājošajiem kredītdevējiem. Diezin vai tas kļūs, bet PTAC uzdevums būtu apkarot arī šo mazo iespēju.