Pensijas fondi

Pensijas fondi jeb pensiju fondi ir vērtspapīru – visbiežāk akciju un obligāciju – fondi, kuros tiek ieguldīta nauda ar mērķi to izlietot vecuma pensiju izmaksai. Latvijā pensiju fondos iegulda no 2. un 3. pensiju līmeņa, savukārt 1. pensiju līmenī iemaksātā nauda tiek izlietota, lai maksātu pašreizējo pensionāru pensijas. 2. pensiju līmenī tiek ieguldīti 6% no ienākumiem, savukārt pirmajā – 14%. Iemaksas 3. pensiju līmenī ir brīvprātīgas. Šajā rakstā uzrakstīsim visu, ko vērts zināt par pensiju fondiem, pēc iespējas īsākos vārdos.

Pensiju fondu ienesīgums

Pensiju fondi vidēji nes 4-6% gadā ienākumos, taču jāņem vērā, ka 2. un it sevišķi 3. pensiju līmenī iemaksātos līdzekļus samazinās banku komisijas maksas. Pašlaik (2016. gads) pensiju fondi ir mazāk ienesīgi visā pasaulē apsīkstošo investīciju dēļ, tomēr, iespējams, tuvākajos gados gaidāmi labāki rezultāti. Apskatīt kopsavilkumus par pensiju fondu ienesīgumu iespējams šajā Latvijas Komercbanku asociācijas pensiju fondu apskatā. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka pensiju fondu ienesīgums var būt arī negatīvs. 2. pensiju fondā iemaksātos līdzekļus garantē valsts, taču Noguldījumu garantiju likums negarantē privāto pensiju fondu līdzekļus.

Pensiju fondu uzbūve

Pensiju fondus pārvalda Latvijas banku uzrauga sertificēta komercbanka, kura atver pensiju fondu ar noteiktām kvalitātēm. Visbiežāk tos sadala aktīvajos, sabalansētajos un konservatīvajos plānos, kuros ieguldītājs var vismaz teorētiski rēķināties ar lielākiem vai mazākiem riskiem atkarībā no tā, vai viņš vai viņa vēlas lielāku peļņu, tādējādi uzņemoties lielāku risku, vai mazāku peļņu, izvēloties mazāk risku. Tā kā pensiju fondus pārvalda speciālisti, un presē vairākkārt izskanējušas ziņas par Latvijas pensiju fondu uzticamību, tie, kas izvēlas ieguldīt pensiju fondos, var rēķināties, ka, atkarībā no izvēlētās bankas, viņu nauda nonāks drošās rokās.

Pastāv divu veidu pensiju fondi – slēgtie un atvērtie. Slēgtos dibina uzņēmumi, tāpēc tajos uzkrāto kapitālu apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% apmērā.