Padomi nonākot kredītu grūtībās

500 eiroSituācijas, kurās nonākot kredīta atmaksa kļūst apgrūtinoša vai pat neiespējama, var būt visdažādākās, taču katrai no tām ir arī risinājums, kuru laikus atrodot, iespējams, izkļūt pat no vissarežģītākās situācijas.

Mūsdienās vairākas apdrošināšanas kompānijas, bankas un kredītu izsniedzēji piedāvā kredītu apdrošināšanu, pret galvenajiem riska faktoriem, kas kuriem piepildoties kredīta ņēmējs varētu nespēt veikt kredīta maksājumus. Šī apdrošināšana ir viens no veidiem, kā savlaicīgi nodrošināt sevi un savus tuviniekus pret dažādām kredītu grūtībām, taču, ja apdrošināšanu noformēt neesat paspējis, taču ar kredīta atmaksas grūtībām jau esat saskāries, pievērsiet uzmanību padomiem, kas konkrētās situācijās varētu palīdzēt no tām izkļūt.

Ko darīt, saskaroties ar grūtībām veikt aizdevuma atmaksu?

  1. Ja jau laicīgi paredzat, ka nespēsiet veikt aizdevuma atmaksu vai ikmēneša maksājumu noteikta laikā, nekavējoties informējat par to aizdevēju un mēģiniet rats kopīgu risinājumu. Ikviens aizdevējs ir ieinteresēts atgūt aizdoto naudu, tāpēc jums noteikti tiks piedāvāti varianti pārskatīt atmaksas termiņu, lai konkrētā nauda summa tomēr tiktu atgriezta, bez ilgstošiem parādu piedziņas vai tiesvedības procesiem.
  2. Sazinieties ar aizdevēja finanšu konsultantu, lai pārrunātu kredīta restrukturizēšanas iespējas.
  3. Zaudējot darbu – noteikti reģistrējaties Nodarbinātības valsts aģentūrā, lai saņemtu bezdarbnieku pabalstu, kas ļauti veikt vismaz daļējus kredīta maksājumus.
  4. Ja radusies īslaicīgas veselības problēmas, kas neļauj veikt darbus, nekavējoties dodaties pie ārsta pēc izziņas, kas ļautu saņemt darba nespējas pabalstu.
  5. Finansiālu problēmu gadījuma papildus ienākumus ļautu gūt arī īpašuma izīrēšana vai kāda mazāk nozīmīga īpašuma pārdošana. Ja jums pieder nekustamai īpašums un finansiālas problēmas neļauj veikt kredīta maksājumus, apsveriet domu, kādu laiku padzīvot pie vecākiem vai paziņām un par īri iegūtos līdzekļus izmantot kredīta maksājumu veikšanai, kā arī finansiāls situācijas nostabilizēšanai.
  6. Ja kavēts varētu tikt viens maksājumus un ir droši zināms, ka nākamā mēneša finansiālā situācija būs krietni vien labāka, apsveriet domu noformēt nelielu aizdevumu, citu kredītmaksājumu veikšanai.

Aizdevuma maksājumu kavēšanasun parādsaistību iegūšanas sekas, sākumā varētu šķist mazsvarīgas, taču, ar laiku pieaugot parāda summai un aizdevēja vēlmei atgūt savus personīgos līdzekļus, problēmas tikai palielinās un atstāj redzamas sekas vēl vairākus gadus pēc tam, kad parāds ticis atmaksāts.

Lai izvairītos no saskarsmes ar parādu piedziņas kompānijām, kas nereti parādam par kredītu mēģina pierēķināt arī izmaksas par savu darbu, pēc iespējas vairāk komunicējat ar pašu aizdevēju un izrādiet iniciatīvu kredītmaksājumu un parādu segšanā.

Ja ar kredīta izsniedzēju izdevies vienoties par atmaksas termiņa pagarināšanu vai jums ērtāku parāda segšanas grafiku, pārbaudiet cik šis pakalpojums jums izmaksās un vai administratīvo izdevumi veidotā summa nav neadekvāti augsta. Ja tomēr sarēķināta summa šķiet neadekvāta, ziņojiet par to aizdevējam.