Nolikto atslēgu princips

Nolikto atslēgu princips, kas nozīmē hipotekārā kredīta ņēmējam jebkurā brīdī atteikties no kredītsaistībām, atdodot mājokļa atslēgas bankā un neriskējot ar papildus kredītaistībām, šķiet, būs izgāzies banku spiediena dēļ. Likumu par nolikto atslēgu principu būtu vajadzējis pieņemt 1. martā, taču, kā ziņo Latvijas Sabiedriskie mediji, tas, visticamāk, izgāzīsies. Bankas jau pacēlušas pirmo iemaksu hipotekārajam kredītam no 15 līdz 40 procentiem, tādējādi faktiski apturot hipotekārā kredīta izsniegšanu.

Kā valsts bija iecerējusi finansēt pirmo iemaksu?

Tā kā “nolikto atslēgu princips” pats par sevi paredz lielākus riskus bankām, skaidrs, ka būtu nepieciešama lielāka pirmā iemaksa kredītiem. Lai gan šādā gadījumā daudziem cilvēkiem būtu daudz mazākas iespējas saņemt kredītu, jo būtu krietni ilgāk jākrāj pirmā iemaksa, mazinātos arī riski, kas finanšu krīzes laikā lika cilvēkiem bankrotēt gan viņu pašu, gan banku neapdomības dēļ (“treknajos gados” kreditēšanas vilnis labklājības solījumu dēļ burtiski pāršalca visu Latviju).

Šī iemesla dēļ tika ieviesta atbalsta programma bērniem ar ģimenēm, kurās ģimenes ar vienu, diviem, trim bērniem varēja pretendēt uz valsts galvotu pirmo iemaksu mājokļa iegādei, respektīvi 10, 15 vai 20 procentu apmērā no kredīta summas. Tā nebūtu bezmaksas nauda, bet šādā veidā ģimenes ar bērniem varētu tikt pie hipotekārā kredīta pat pie tagadējās pirmās iemaksas. Tas būtu ne tikai valsts atbalsts kreditēšanas veicināšanai, bet arī gluži labs, derīgs pasākums demogrāfiskās situācijas uzlabošanai.

Valsts bija iecerējusi noslēgt līgumus ar bankām par dalību šajā programmā, bet bankas, sākot ar Swedbank un SEB, atteicās no dalības atbalsta programmā, kad sākās runas par “nolikto atslēgu” principu.

Pašlaik vienošanās par dalību atbalsta programmā panākta ar banku “Citadele”, kas vienīgā ļauj ģimenēm ar bērniem tikt pie hipotekārā kredīta ar mazāku pirmo iemaksu. Lai gan ikmēneša maksājuma summa šādā gadījumā pieaug, kredītspējīgām mājsaimniecībām tas ļauj nezaudēt gadus, kas pavadīti pirmās iemaksas krāšanā.

Kopumā tas, ka valdība tik viegli piekāpjas banku spiedienam attiecībā uz šo likumu, liecina par valsts hipotēku bankas nepieciešamību tirgū, jo banku lobijs acīmredzot ir pārāk spēcīgs.