Kurā brīdī es varu nokļūt parādnieku “melnajā” sarakstā?

Nokļūšana parādnieku jeb „melnajā” sarakstā rada dažāda veida nepatikšanas, gan ar jūsu esošajām un plānotajām finansēm, gan arī aizdevumu iegūšanu un dažādu pakalpojumu līgumu noslēgšanu nākotnē, tāpēc ikvienam būtu svarīgi zināt, kurā brīdī iespējams nokļūt parādnieku „melnajā” sarakstā un kā no tā izvairīties.

Kurā brīdī es varu nokļūt parādnieku sarakstā?

Parādnieku jeb melnais saraksts ir īpaša datu bāze, kurā tiek apkopti tie parādnieki, kas kavējuši maksājumus ilgāk par 60 dienām, vai arī snieguši nepatiesas ziņas, melojuši par savu finansiālo stāvokli vai apgrūtinājumiem. Parādnieku sarakstā var nokļūt ne tikai tie, kuri kavē kredītu maksājumus, bet arī tie, kuri piemirsuši apmaksāt rēķinu par internetu vai telefonu vai arī nav veikuši citus ikdienas maksājumus.

Kā izvairīties no nokļūšanas parādnieku reģistrā?

Jebkura kompānija, parasti ir ieinteresēta atgūt naudu, kuru tai kāds ir parādā, tāpēc tā pirms parāda reģistrēšanas noteikti mēģinās sazināties ar parādnieku un atgūt aizdotos vai nesaņemtos līdzekļus. Dažas kompānijas ar parādu atgūšanu sākuma stadijā nodarbojas pašas, taču dažas nekavējoties nodod lietu parādu piedziņas kompānijai, tāpēc tas, ka esat saņēmis vēstuli no parādu piedziņas kompānijas vēl nenozīmē, ka esat iekuļat parādnieku reģistrā, ja vien vēstulē tas nav rakstīts.

Lai izvairītos no nokļūšanas iepriekš minētajā reģistrā, galvenais noteikums, ir kontaktu uzturēšana ar aizdevēju vai pakalpojumu sniedzēju. Jau laicīgi saprotot, ka nespēsiet veikt maksājumu, noteikti par to paziņojat arī kreditoram un mēģiniet meklēt kopīgu risinājumu. Ja maksājumu neesat veicis laikus, sazinieties ar kreditoru vai pakalpojumu sniedzēju un noskaidrojiet kā varat risināt radušos situāciju. Lielāka parādnieku kļūda ir izvairīšanās no jebkādiem kontaktiem ar kreditoriem jeb tiem, kuriem tie ir parādā. Tā kā aizdevējs vienmēr ir ieinteresēts atgūt naudu, visbiežāk tas piedāvās veikt dalītu aizdevuma atmaksu vai citu risinājumu, kas varētu izrādīties abpusēji izdevīgs.

Interneta vidē nākas lasīt nepatīkamus rakstus par vairākus gadus vecu parādu piedzīšanu, par kuru esamību paši parādnieki nav bijuši informēti. Lai nerastos līdzīgas situācijas, ik pa laikam būtu jāpārskata, vai visi veiktie maksājumi ir sasnieguši savu galamērķi un vai kāds nav piemirsies. Informāciju par to vai jūs vārds neparādās parādnieku sarakstā varat noskaidrota arī Latvija Bankā vai Creditreform mājas lapā.

Laicīga parādsaistību kārtošana, kā arī izvairīšanās no parādu veidošanās, ļaus nesatraukties par nokļūšanu parādnieku sarakstā un neliks jums nonākt nepatīkamas situācijās, kas šim procesam seko.

Aizņemieties atbildīgi, ka arī, sekojiet līdzi savu līgumsaistību izpildei arī tad, ja runa iet par tik ikdienišķu rēķinu apmaksu, kā interneta, televīzijas vai telekomunikāciju pakalpojumi.