Kredīti studentiem

Darbs, nauda, konsultācijaKatru gadu tūkstoši studēt gribētāju meklē augstskolas un studijas programmas, kuras ne tikai gribētu apgūt, bet gan spētu arī atļauties. Diemžēl Latvijā augstākā izglītība ir par maksu.

Jau kopš seniem laikiem studentu dzīve bijusi ekonomiski sarežģīta, jo papildus studiju maskai jāsedz arī dzīvošanas ēšanas un citi izdevumi, turklāt pilna laika studiju grafiks rada sarežģījumus savienot darbu ar mācībām.

Lai nebūtu jāuztraucas vismaz par daļu no izdevumiem, studētiem tiek piedāvāti studiju un studējošo kredīti.

Studiju kredīts paredzēts studiju maksas segšanai jebkurā, no studenta izvēlētajam augstskolām un studiju programmām. Katru gadu tiek rīkoti konkursi, kas konkrētam studentu skaitam ļauj saņemt studiju kredītu ar valsts galvojumu. Studiju kredītus izsniedz vairākas bankas, un to piedāvātie noteikumi var būt nedaudz atšķirīgi.

Studējošos kredīts paredzēts dažādu izdevumu segšanai studiju laikā. Šis aizdevums gluži kā mēnešalga tiek izmaksāts 10 mēnešus gadā (izņemot jūliju un augustu, kad mācības nenotiek). Noformējot šo aizdevumu students var nedomāt par to, kā darbu apvienot ar mācībām un pilnībā pievērsties studijām. Arī šo aizdevumu tāpat, kā studiju kredītu iespējams noformēt vairākās Latvijas komercbankās.

Lai gan kredīti studentiem rada finansiālu brīvību studiju laikā, jāņem vērā, ka pēc absolvēšanas, tie būs jāatmaksā, tāpēc izvēloties studiju kursu, būtu vēlams iztēloties savu vietu nākotnes darba tirgū un iespējas segt aizdevumu.

Aizdevuma atmaksa gan viena, gan otra aizdevuma gadījumā notiek ar dalītajiem maksājumiem, kurus jāveic katru mēnesi. Kredīta atmaksas termiņu nosaka pirms kredīta noformēšanas, bet parasti tie ir vairāki gadi, līdz ar to ikmēneša maksājumi, kas jāveic par aizdevumu, ir salīdzinoši nelieli.

Kredīti studentiem lielākoties tiek noformēti bez ķīlas taču ar galvojumu, līdz ar to aizdevuma lielums, procentu likmes un citi aizdevuma nosacījumi ir atkarīgi no galvotāja ikmēneša ienākumiem, kredītvēstures un vēl citiem aspektiem.

Latvijā ir daudz talantīgu jauniešu dažādās nozarēs, kas bieži vien nespēj sevi realizēt, jo tiem vai to vecākiem neietiek līdzekļu, tāpēc kredīts studentiem, lai gan uzliek ilggadējas saistības, sniedz iespēju pilnveidoties.