Kredīta atteikuma tiesības

Kredīta atteikuma tiesības ir piemērojamas noteiktiem kredīta veidiem un ļauj atteikties no kreditēšanas līguma, pie tam nesniedzot kredītdevējam par to pamatojumu. Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, patērētāji drīkst atteikties no kredīta 14 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas vai informācijas saņemšanas par to.

Uz kādiem kredītiem neattiecas atteikuma tiesības?

Atteikuma tiesības neattiecas uz kredītiem, kuru summa nepārsniedz 142 eiro. Tāpat atteikuma tiesības nevar izmantot hipotekārajiem kredītiem, kredītiem nekustamā īpašuma iegādei, kā arī nomas un līzinga līgumiem, kuros netiek dota iespēja perioda beigās izpirkt nomājamo lietu. Pastāv arī citi izņēmumi, kurus regulē patērētāju tiesību aizsardzības likums. Tāpat atteikuma tiesības neattiecas uz bezprocentu kredītu vai kredītu bez papildus maksājumiem.

Kā izmantot atteikuma tiesības?

Atteikuma tiesības iespējams izmantot, pēc līguma noslēgšanas sazinoties ar kredītdevēju vai nu rakstiski, vai kādā citā pieļaujamā veidā, piemēram, izmantojot e-pastu. Kad kredītņēmējs ir paziņojis par atteikšanos no līguma, viņam vai viņai ir pienākums 30 dienu laikā atmaksāt kredīta summu, kā arī procentus saskaņā ar līgumu. Piemēram, vēstule ar tekstu: “Vēlos izmantot atteikuma tiesības kredītam ar līguma nr. #numurs.” noteikti kvalificēsies kā atteikuma tiesību izmantošana, tikai svarīgi norādīt tās sūtītāju, lai atvieglotu kredītdevēja darbu.

Kāpēc izmantot atteikuma tiesības?

Atteikuma tiesības izmantojot, varat neatmaksāt komisijas maksu. Tādējādi, piemēram, ja jūs esat paņēmis 150 eiro kredītu uz 30 dienām, un jums ir parādījusies nauda, kuru varat atmaksāt, piemēram, 14. kredīta noslēgšanas dienā, jums par kredīta izmantošanu būs jāmaksā tikai procenti par izmantotajām dienām, nevis komisijas maksa un procenti. Tāpēc, pat ja negrasāties šādi – jāatzīst, diezgan diskutabli, taču jums par to vismaz pēc likuma nav jāsniedz paskaidrojumi – rīkoties, ja gadās, ka jums ātrāk parādās nauda kredīta atgriešanai, vienmēr vērts zināt savas tiesības.

Atteikuma tiesības un ātrie kredīti

Tā kā izmantojot atteikuma tiesības var izveidoties situācija, kurā kredītņēmējs, izmantojot atteikuma tiesības, mākslīgi pagarina kredīta termiņu (t.i., atsakoties no kredīta 14. dienā, tas jāatmaksā 44. dienā), kredītņēmējam ir jāatmaksā arī procenti saskaņā ar līgumu. Tas nozīmē, ka paņemot kredītu uz 30 dienām, tad izmantojot atteikuma tiesības un atdodot to pēc likumā noteiktajām maksimālajām 30 dienām, jums kredītdevējam jāatdod kredīta summa ar procentiem par 44 dienām. Procentu likme tiek ņemta no līguma, kuru esat noslēdzis ar kredītdevēju.

Jāatzīmē, ka kredītdevējs nevar prasīt papildus kompensācijas, kad izmantojat atteikuma tiesības. Vienīgais izņēmums ir gadījumā ar neatmaksājamām izmaksām, ko kredītdevējs veicis publiskai personai.