Kas notiek, ja tiek kavēta ātrā kredīta atmaksa?

Ātrie kredīti pamazām tiek atmaksāti arvien godīgāk: pašlaik ātrie kredīti bez kavējumiem ir 73,4%. Skaitlis ir visnotaļ labs, salīdzinot ar citiem gadiem, piemēram, 2013., kad kavētāju bija veseli 36%. No otras puses, vairāk nekā ceturtdaļa, tas ir, 26,6 procenti ātrā kredīta ņēmēju vēl joprojām ir ar kavētiem maksājumiem. (Starp citu, pozitīvās tendences ir vērojamas arī banku izsniegtajos kredītos.) Jebkurā gadījumā, skaidrs, ka vēl joprojām ir daudz cilvēku, kuriem ir grūtības ar ātrā kredīta atmaksu, tādēļ noderīgi būs paskaidrot, kas notiek gadījumā, kad tiek kavēta ātrā kredīta atmaksa.

Kas notiek, ja tiek kavēta kredīta atmaksa?

  1. Kredītdevējs paziņo par to kredītņēmējam un, vismaz parasti, piedāvā meklēt risinājumu. Kredītdevēji ir ieinteresēti tajā, lai parāds nav jāpiedzen tiesas ceļā vai jānodod parādu piedzinējam, vai jāpārdod (cesija), tādēļ parasti tiek piedāvāts pagarināt atmaksas termiņu vai arī vienoties par ikmēneša maksājumu. Pēdējo variantu gan piedāvā tad, kad jau ir uzkrājušies soda procenti, kas dažiem kredītdevējiem ir 0,75%, citiem atkal 0,9% dienā.
  2. Ja kredītņēmējs nesadarbojas vai nav spējīgs sadarboties, kredīts pēc 30 dienām tiek nodots parādu piedzinējam cedēts (pārdots) vai tiek uzsākts tiesas process, ar kuru atgūt no kredītņēmēja naudu ar procentiem. Jāatgādina, ka soda procenti turpina uzkrāties arī tad, kad kredīts jau nodots parādu piedzinējam. Cesija, starp citu, parasti ir ar pēcapmaksu, kurā kredītdevējs saņem pamatsummu, bet kredīta jaunais īpašnieks – procentus.
  3. Kredītņēmēja parāda dati tiek noglabāti parādu reģistros – vai nu Latvijas vienotajā, vai privātajos parādu reģistros, – kur tos var atrast vairākus gadus. Ja parāds nonāk kredītu reģistrā, kredītņēmējam turpmākās iespējas aizņemties ir ļoti ierobežotas, jo parasti kredītdevēji šādam aizņēmējam piedāvās tikai kredītu ar ķīlu vai galvotāju.
  4. Gadījumā, ja netiks panākta vienošanās starp kredītņēmēju un kredītdevēju, kad kredīts jau nodots parādu piedzinējiem, jārēķinās ar parādu piedzinēju ienākšanu savā dzīvē. Tā ir ļoti nepatīkama pieredze, un ir gadījumi, kuros parādu piedzinēji zvana uz darbu, zvana radiniekiem un dara citas lietas, kas nereti ir klaji nelikumīgas (un morāli nepieņemamas).

Kā labāk rīkoties?

Uzturiet dialogu ar ātro kredītu devēju. Piedāvājiet segt aizdevumu, kuru nevarat atmaksāt, izlīdzinātos ikmēneša maksājumos. Būs jāsamaksā lielāka summa, taču kredītdevējs priecāsies par šādu darījumu, jo tādā gadījumā atkritīs izmaksas, kas saistās ar kredīta nodošanu parādu piedzinējiem. Lai gan jau kādu laiku ir diezgan grūti aizņemties pie vairākiem aizdevējiem vienlaikus, ja jums ir vairāki parādi, varbūt iespējams kredītu apvienot, piemēram, izmantojot Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas piedāvāto vienoto rēķinu. Dažkārt būs gudri arī paņemt lielāku kredītu un ar to atmaksāt sakrājušos aizdevumus.