Kas ir pensija

Strādājot un maksājot sociālo nodokli, tiek uzkrāts pensijas kapitāls, kuru pakāpeniski sāk izmaksāt, sasniedzot pensionēšanās vecumu vai zaudējot darba spējas vecuma vai slimības dēļ. Šobrīd Latvijā pensionēšanas vecums ir 62 gadi, taču katru gadu tas tiek palielināts par trim mēnešiem, līdz tas būs sasniedzis 65 gadu atzīmi, kas notiks 2025. gadā.

Pensiju var pieprasīt personas, kuras sasniegušas iepriekš minēto vecumu un kuru apdrošināšanas stāžs – veiktās sociālā nodokļa iemaksas, ir vismaz 15 gadi. (Sākot no 2025. gada, šim stāžam būs jābūt vismaz 20 gadi.)

Pensiju sistēmā Latvijā valda paaudžu solidaritāte un darbojas 3 līmeņu sistēma. Tas nozīmē, ka šobrīd strādājošo personu veiktās iemaksas tiek gan izmaksātas esošajiem pensionāriem, gan, attiecīgi izvēlētā pensiju līmeņa noteikumiem, nonāk iemaksu veicēja personīgajā pensijas kontā.

Pateicoties trīs līmeņu pensiju sistēmai, mēs katrs varam ietekmēt savu pensijas apjomu un parūpēties par patīkamām un pārtikušām vecumdienām jau šodien.

Ko sniedz katrs no pensiju līmeņiem?

  1. pensiju līmenis – līmenis, kurā iesaistīti visi sociālo iemaksu veicēji. No šajā līmenī veiktajā sociālajām iemaksām tiek maksāta pensijas šodienas pensionāriem, kā arī iemaksu veicēja pensiju kontā tiek reģistrēta informācija par iemaksu apjomiem.
  2. pensiju līmenis – šajā līmenī obligāta iesaiste ir tiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, bet brīvprātīga tiem, kas dzimuši pēc 1951. gada 2. jūlija. Šis pensiju līmenis paredz, ka daļa no veiktajām sociālajām iemaksām tiek novirzīta līdzekļu pārvaldniekam (bankai) un ieguldīta finanšu un kapitāla tirgū, tādā veidā, gūstot peļņu un palielinot noguldījuma apjomu. Iemaksas, kas nonāk 2. Pensiju līmenī netiek izmaksātas citiem, bet gan uzkrātas un pavairotas paša iemaksu veicēja pensijas kontā.
  3. Pensiju līmenis – šajā līmenī ikviens var iesaistīties brīvprātīgi. Konkrētajā pensiju līmenī iemaksas var veikt brīvprātīgi, paša izvēlētajā privātajā pensiju fondā. Šādi tiek veidots vēl viens papildus uzkrājums paralēli valsts garantētajai pensijai. Arī šajā pensiju līmenī veiktās iemaksas tiek novirzītas finanšu un kapitāla tirgū, lai laika gaitā ievērojami pavairotu uzkrājumu. 3. Pensiju līmenī uzkrāto pensiju iespējams saņemt jau no 55 gadu vecuma, turklāt iemaksa pensijas fondā varat veikt Jūs pats avi arī Jūsu darba devējs. Veicot iemaksas pats, varēsiet saņemt arī daļēju ienākuma nodokļa atmaksu.

Sasniedzot pensijas vecumu un pārtraucot ikdienas darba gaitas, atliek daudz laika patīkamām nodarbēm un hobijiem, tāpēc jau laicīgi būtu jāparūpējas par to, lai vecumdienās Jūs būtu materiāli nodrošināts un bez nemitīgiem taupības pasākumiem un jostu savilkšanas visu savu brīvo laiku varētu veltīt nodarbēm, kas sagādā prieku.

Trīs pensiju līmeņu sistēma, ļauj Jums ieguldīt nākotnē un kaut mazliet kontrolēt to, nepalaidiet garām šo iespēju un parūpējaties par savām vecumdienām.