Kas ir ikmēneša izdevumi?

Naudas plānošanaNeatkarīgi no tā vai dzīvojam pilsētā vai laukos, Latvijā vai ārzemēs, katram no mums ir kādi lielāki vai mazāki izdevumi, kurus veicam katru mēnesi. Tēriņus, kas atkārtojas katru mēnesi, sauc par ikmēneša izdevumiem. Parasti lielāko daļu ikmēneša izdevumu sastāda tēriņi par; pārtiku, transportu, mājokli, TV, interneta un mobilo sakaru pakalpojumiem, taču katram šīs tēriņu kategorijas var atšķirties, atkarībā no dzīvesveida un ikdienas paradumiem.

Ikmēneša izdevumu apzināšana un kontrolēšana ļauj saglabāt finansiālo stabilitāti un veidot uzkrājumus. Vienkāršākais veids, kā vienmēr būt lietas kursā par savu finansiālo situāciju un kontrolēt ikmēneša izdevumus, ir veicot budžeta plānošanu.

Lai gan budžeta plānošana izklausās pēc pietiekoši sarežģīta un laikietilpīga procesa, patiesībā, personīgā budžeta plāna veidošana, neprasa daudz laika un zināšanu. Mūsdienās pieejami daudz un dažādi plānošanas rīki, kas visu procesu krietni vien vienkāršo. Budžeta plānotājus var atrast gan tepat internetā, gan arī speciālu viedtālruņiem paredzētu lietotņu veidā.

Lai tiktu uzskaitīti visi ikmēneša izdevumi, uzskaite būtu jāveic katru dienu, pierakstot katru iztērēto centu. Vienkāršāk to veikt sakrājot čekus par pirkumiem un dienas beigās, stāvot rindā vai kādā citā brīvākā brīdī čekos redzamās summas ievadot budžeta plānotājā.

Tas, ka veicat ikmēneša izdevumu uzskaiti, nebūt nenozīmē, ka Jums uzreiz jāķeras klāt milzīgām reformām un savu izdevumu optimizēšanai. Uzskaitot izdevums Jūs apzināties savu finansiālos situāciju līdz ar to izvairāties no negaidītiem nepatīkamiem pārsteigumiem, saprotat ko ar līdzšinējo ienākumu un izdevumu attiecību varat atļauties un ko nē, kā arī varat pieņemt lēmumu mainīt savu finansiālu situāciju palielinot kādus konkrētu ienākumu grupu vai samazinot izdevumus.

Samazinot ikmēneša izdevumus kādā konkrētā izdevumu grupā jūs palielināt brīvo līdzekļu daudzumu un varat sākt veidot uzkrājumu, kas kalpotu kā drošības spilvens, gadījumos kad rodas papildizdevumi vai sniegtu iespēju uzlabot dzīves kvalitāti, iegādājoties kādu sen kārotu lietu vai pakalpojumu.

Izdevumu samazināšanu var sākt ar mazumiņu, jo, pat ietaupot paris eiro mēnesī, gada laikā šis ietaupījums summēs vairākos desmitos. Sāciet izdevumu samazināšanu ar to tēriņu grupu, kurā jūsuprāt pārmaksājat visvairāk. Parasti tēriņu grupas, kurās veidojas lielākā pārmaksa un daudz neparedzētu vai neapdomīgu izdevumu, izkristalizējas jau pirmā mēneša izdevumu uzskaitē un budžeta plānā. Ja visās tēriņu grupas atbilsts jūsu prognozēm un nevienā no tām netiek tērēts vairāk, kā bijāt domājis vai gribētu tērēt, iespējams, ka Jums nemaz nevajag meklēt iespējas samazināt izdevumus, bet gan palielināt ikmēneša ienākumus.

Ikmēneša ienākumu lielumu var palielināt dažādos veidos, piemēram, apskatīt iespēju savienot esošo darbu ar kādu pusslodzes vai laika darba vakanci, veidot biznesu pašam, izmantot internetā piedāvātās tirdzniecības un citas iespējas.