Kas ir ikdienas izdevumi?

Naudas plānošanaKatru dienu mēs tērējam naudu transportam, pārtikai, veselībai un vēl daudzām citām lietām, kas kopā veido mūsu ikdienas izdevumus. Visi šie ikdienas izdevumi nodrošina pilnvērtīgu dzīvi un spēju paveikt nepieciešamās vai vēlamās darbības.

Vadoties pēc Centrālā statistikas biroja datiem, ikdienas izdevumu segšanai vienam mājsaimniecības (ģimenes) loceklim, vidēji būtu nepieciešami 452 eiro mēnesī. Šajos izdevumos tiek iekļauti arī komunālie maksājumi, maksa par īri un citi lielāki izdevumi. Tā kā dzīves apstākļi, ikdienā veicamie darbi un dzīves stils, katram no mums ir atšķirīgs, tad atšķiras arī ikdienas izdevumu apjoms.

Lai noskaidrotu cik lieli ir Jūsu ikdienas izdevumi un vajadzības gadījumā atrastu piemērotāko veido to samazināšanai vai optimizēšanai, uzskaitiet visus veiktos izdevumus viena mēneša garumā. Visprecīzākos datus iegūsiet tad, ja katru dienu pierakstīsiet visus izdevumus kādā no speciālajiem budžeta plānošanas rīkiem vai citā sev ērtā veidā, taču, ja gribat savu izdevumu apmēru noskaidrot tūlīt un lielu daļu pirkumu veicat ar karti, izdevumu uzskaitei varat izmantot internetbankā pieejamo konta pārskatu. Izmantojot konta pārskatu, piefiksējiet arī izdevumus, kas veikti par skaidrā naudā izņemtajiem līdzekļiem.

Statistika liecina, ka liela daļa cilvēku patiesībā tērē par 25% vairāk, nekā bija domājuši.

Lai vieglāk būtu saprasts, cik par ko maksājat un vai iespējams maksāt mazāk, grupējiet izdevumus vairākas grupās, piemēram, izdevumi:

  • Pārtikai,
  • Transportam,
  • Veselībai,
  • Apģērbam,
  • Mājoklim un tamlīdzīgi.

Ja redzat, ka kādā no izdevumu grupām tērējat vairāk nekā vajadzētu un vēlaties šos izdevumus samazināt, meklējiet iespēju tie izdarīt un izvirziet konkrētu mērķi šos izdevumus samazināt. Izvirzot mērķi nodefinējiet to pēc iespējas precīzāk, piemēram, līdz nākamā mēneša 3. datumam samazināt izdevumus par pārtiku, par 50 EUR. Ja mērķis būs nodefinēts konkrēti to būs reālāk sasniegt un arī rezultāts būs daudz vērtīgāks.

Mēģinot samazināt izdevumus jācenšas saprasts robežas, jo atsakoties no produktiem vai pakalpojumiem pie kā esam pieraduši vai kas rada patiesu prieku, radīsim diskomforta sajūtu sev un citiem. Lai izdevumu samazināšana sniegtu tikai pozitīvu rezultātu bez rūgtuma piegaršas, neatsakieties no precēm vai pakalpojumiem, kas sniedz jums prieku vai ir vitāli nepieciešamas, meklējiet tām lētāks alternatīvas. Ja ik rītu esat pieradis ēst musli, turpiniet to darīt tikai gatavā maisījuma vietā nopērciet atsevišķas sastāvdaļas un pagatavojiet to pats – tā būs lētāk. Ja ikdienā daudz runāja pa telefonu vai gluži pretēji runājat maz, apskatiet vai esošais, vai kāds cits mobilo sakaru operators nepiedāvā Jums izdevīgāku zvanu tarifu.

Dažreiz, lai samazinātu ikdienas izdevumus, nav jāmaina paradumi, pietiek vien ar pāris maziem solīšiem, kas summējoties, sniedz lielus rezultātus.