Kas ir dividendes

NaudaDividendes ir nauda, kuru izmaksā uzņēmums saviem akcionāriem. Tā var būt visa peļņa vai tikai peļņas daļa. Dividendes tiek izmaksātas atbilstoši dividenžu saņēmēja akciju vērtībai. Tās tiek izmaksātas reizi gadā – vai neizmaksātas vispār, piemēram, uzņēmumam nolemjot visu peļņu ieguldīt investīcijās vai strādājot ar zaudējumiem – turklāt pēc lielākās akcionāru daļas lēmuma.

Tātad, ja vēlaties akcijas padarīt par pasīvu ienākumu avotu – lai tās pelna naudu, nedarot neko – ir jāpērk to uzņēmumu akcijas, kuri regulāri izmaksā dividendes. Svarīgs mainīgais, ko zināt par dividendēm, ir ienesīgums, ko mēdz izteikt gan procentuāli (piem. 4% ienesīgums gadā, t.i., dividendēs tiek izmaksāta akciju cena 4% apmērā), gan izsakot vienas akcijas ienesīgumu kādā valūtā.

Kādi uzņēmumi maksā dividendes?

Parasti dividendes izmaksā stabili uzņēmumi, kuri cenšas maksimizēt akciju cenu (dividenžu izmaksa parasti palielina akciju cenu ilgtermiņā) bez milzīgu investīciju veikšanas. Piemēram, lieli materiālu ražotāji, naftas kompānijas, bankas, kā arī veselības aprūpes kompānijas un saimniecisko pakalpojumu sniedzēji var izvēlēties maksāt dividendes. Tradicionāli augstas dividendes maksā arī tabakas uzņēmumi. Savukārt, piemēram, start-up firmas un augsto tehnoloģiju uzņēmumi parasti tirgū darbojas ar intensīvākām metodēm, mēģinot sasniegt lielus izaugsmes rādītājus, kas ļauj nodrošināt konkurences uzturēšanai nepieciešamo līdzekļu plūsmu.

Stabilizējoties finanšu tirgiem, uzņēmumi sākuši aktīvāk audzēt savu vērtību ar regulāru dividenžu izmaksu. Pēc WSJ datiem, jau vairākus gadus S&P 500 bagātāko uzņēmumu topā aug to uzņēmumu skaits, kuri vairāk nekā 20 gadus regulāri izmaksājuši saviem akcionāriem dividendes. Pašlaik, kad pasaules ekonomikas tendences ir diezgan labi prognozējamas – ja neņem vērā solīto Ķīnas krahu – un kopumā šķiet, ka zemas procentlikmes pieturēsies vēl ilgi, gaidāms, ka pieaugs to uzņēmumu vērtība, kuri maksā stabilas dividendes – un likumsakarīgi varētu pieaugt arī to dividenžu vērtība.

Kāpēc daudzas lielas firmas nemaksā dividendes?

Daudzus varētu izbrīnīt tas, ka, piemēram, “Google” nekad nav izmaksājusi dividendes, lai gan šai kompānijai ir milzīgas naudas rezerves. Tas pats attiecas arī uz “Microsoft”, “Dell” un citām milzīgām kompānijām. Kāpēc tā notiek?

Atbilde ir diezgan vienkārša, proti, šīs firmas saviem darbiniekiem ir maksājušas ar opcijām – iespējām noteiktā laikaposmā iegūt akciju – tāpēc tā vietā, lai izmaksātu dividendes, piemēram, “Dell” regulāri no saviem akcionāriem atpērk akcijas, tā samazinot akciju skaitu un cenšoties apstādināt akciju cenas krišanos, kad darbinieki opcijas pārvērš uzņēmuma akcijās.

Var jautāt – kāda tad jēga iegādāties akcijas, ja tās nenes peļņu? Pirmkārt, lielu kompāniju akciju vērtībām ir tendence augt līdzi ekonomikai; otrkārt, tā kā firmas atpērk akcijas, akciju turētāji var būt droši, ka kādā brīdī viņiem paliks iespēja pārdot savas akcijas tieši par tirgus cenu.