Kas ir BitCoin?

Pasaulē un arī Latvijā arvien lielāku popularitāti gūst virtuālā valūta BitCoin, kuru nu jau kādu laikā, kā maksāšanas līdzekli pieņem dažās vietās Latvijā.

Lai labāk sapratu, kā iegūt un tērēt šo valūtu un kādu labumu tā varētu sniegt, jāsāk ar pašiem pamatiem jeb jānoskaidro, kas ir BitCoin?

Kas ir BitCoin?

Kā jau iepriekš tika minēts, BitCoin ir virtuālā valūta vai drīzāk vesela apmaksas sistēma, kas netiek kontrolēta ar likumu. Šīs valūtas apmaksas sistēmu kontrolē paši tās dalībnieki un tā ir decentralizēta, tas nozīmē, ka nav vienas konkrētas iestādes, kas šo valūtu emitētu, to apgrozībā laiž paši tīkla dalībnieki. Valūtu emitē tie dalībnieki, kas labprātīgi iesaistījušies valūtas ieguves procesā un atvēlējuši sava datora skaitļošanas jaudu, par to pretī saņemot virtuālo valūtu, kuru tie vēlāk pārdod vai izmanto pirkumu atmaksai.

Tā kā BitCon ir vesela sistēma, tās darbība tiek nodrošināta pateicoties vairākām sekojošām sastāvdaļām:

  • Maciņam, ar kura palīdzību šīs valūtas lietotājs var brīvi rīkoties ar naudu. Maciņu varētu salīdzināt ar bankas kontu, jeb bankas lietotāja numuru, kuram pieslēgti vairāki bankas konti.
  • Publiskais saraksts (Blockchain), kurā paradās visi ar šo valūtu veiktie darījumi.
  • Valūtas ieguvēji (racēji), kas veltot daļu sava datora jaudas, palīdz laist apgrozībā jaunas valūtas vienības, kā arī nodrošina darījumu apstrādi.
  • Valūtas maiņas punkti, kas nodrošina virtuālas valūtas iegādi izmantojot , kādu no parastajām valūtām, piemēram, eiro.

Kādas ir BitCoin priekšrocības un kāpēc izmanto šo valūtu?

Šī valūta ir īpaši pievilcīga tiem, kas vēlas iekrāt, jo jau šobrīd ir zināms, cik daudz valūtas vienību būs izlaistas līdz 2033. gadam līdz ar to valūtas vērtību var prognozēt uz priekšu. Tāpat norēķini ar šo valūtu ļauj saglabāt slepenību, tāpēc to bieži vien izmanto norēķiniem interneta pagrīdes tirgū. Dažreiz šī valūta tiek salīdzināta pat ar zeltu, jo to neviens jums nevar atņemt, nobloķējot Jūsu bankas kontu, kā arī tās tērēšanas iespējas ir daudz ierobežotākas, kā standarta valūtām, kas veicina uzkrājumu veidošanu.

Darījumus ar šo valūtu iespējams veikt 24 stundas diennaktī un komisijas maksa par pārskaitījumu veikšanu ir visai nelielas un nav atkarīgas no tā uz kur valsti vai uzņēmumu pārskaitījums tiek veikts.

Lai sāktu lietot šo virtuālo valūtu, vispirms jāizveido virtuālais maciņš, ar kura palīdzību tiks veiktas visas darbības. Maciņu var iegūt uzinstalējot savā datorā vai viedtālrunī speciālu programmatūru vai arī lietojot kādu no tiešsaistē pieejamajiem maciņiem.

Interesanti, ka viens no populārākajiem Latvijas uzņēmumiem, kas kā maksāšanas līdzekli pieņem BitCoin valūtu ir lidsabiedrība AirBaltic, kas liek domāt, ka šī valūta ir visai droša un ar plašu nākotnes potenciālu.

BuitCoin mājas lapa: www.bitcoin.com