Jaunākie ātro kredītu grozījumi

30. aprīlī 2. lasījumā Saeimā atbalstīta ātro kredītu ierobežošana, kas uzliek noteiktus grožus ātro kredītu izmaksām, kā arī aizliedzot tos izsniegt naktīs. Likums paredz, ka turpmāk kredīta kopējās izmaksas nedrīkstēs pārsniegt 0,25 procentus dienā no kredīta pamatsummas, taču šāds ierobežojums neattieksies uz kredītiem, kuru summa nav lielāka par 100 eiro, kā arī par ieķīlātām mantām. Tāpat nokavējuma procenti nedrīkstēs būt vairāk nekā 36% lielāki par aizņēmuma likmi gadā, un vēl viens regulējums paredz, ka kredīta kopējo maksājumu summa nedrīkstēs būt lielāka par pamatsummu, ja tā izsniegšanas termiņš nepārsniegs 3 mēnešus.

Tāpat ierosināts mainīt nozares uzraugu, kas, iespējams, pavisam drīz būs Finanšu tirgus un kapitāla komisija (FKTK), kaut arī līdz šim ātro kredītu nozari pārraudzīja Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Par spīti Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas lobijam, kas kulminēja vairāku sportistu vēstulē ar lūgumu neierobežot nozari, izskatās, ka šie grozījumi tiks pieņemti, tādējādi krietni vien ierobežojot ātro kredītu nozares darbību.

Ko tas nozīmē nozarei?

Ātrie kredītiLai gan īpašs punkts paredzēts aizdevumiem zem 100 eiro, iespējams, ka daļa aizdevēju izvēlēsies pārorientēties uz aizdevumiem ar garāku termiņu – tas ir, ja šie grozījumi tiks pieņemti. Lielākā daļa aizdevēju pašlaik piedāvā kredītu, kura procenti, paņemt aizdevumu uz mēnesi, ir tieši desmit, taču jaunais regulējums paredzēs, ka tie nedrīkstēs pārsniegt 7,5% mēnesī. Iespējams, ka nozare turpinās darboties kā iepriekš, tikai ar jauniem procentiem, taču tāpat iespējams, ka ātro kredītu devējiem būs jāpārorientējas uz cita veida pakalpojumiem.

Iespējams arī, ka daļa aizdevēju izvēlēsies mainīt pakalpojuma principu – īstermiņa aizdevumi būs pieejami summā līdz 100 eiro, kad tiem varēs uzlikt jebkādus procentus, savukārt aizdevumi virs 100 eiro būs pieejami tikai ilgākā termiņā, kurā būs iespējams nopelnīt vairāk naudas procentos. Rēķinot gada procentu likmē, sanāk, ka tā nevar pārsniegt 91,25% (365*0.025), lai gan jārēķinās, ka nokavējuma procenti tāpat varēs sastādīt visnotaļ lielu summu no kredīta procentiem. Tas ir, ņemot vērā, ka nokavējuma procenti nedrīkstēs būt vairāk nekā 36% lielāki par kredīta procentiem, tad dienas nokavējumu procentu likme būs 0,34%, pieņemot, ka kredīts izsniegts ar maksimālo likumā pieļaujamo procentu likmi.

Grozījumi vēl nav pieņemti un tāpat ir diezgan neskaidri. Piemēram, aizliegums izsniegt ātros kredītus naktī ir ļoti dīvains, jo aizdevēji to jau sen vairs nedara. Tāpat nav skaidrs, ko deputāti grib panākt, nododot nozares pārraudzību FKTK ziņā, jo ātro kredītu tirgus nav saistīts ar daudzu noguldītāju līdzekļiem, kuru interešu aizstāvība ir primārais FKTK darbības lauks. Tā kā grozījumi attieksies uz visiem izsniegtajiem kredītiem, jādomā, ka tie varēs krietni sarežģīt darbu arī parastiem komersantiem, kas, piemēram, piedāvās preces uz nomaksu.