Izdevumi

Katrai ģimenei un indivīdam izdevumi atšķiras, taču kopējie Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā viena mājsaimniecības locekļa (tātad atsevišķi katrs ģimenes loceklis) ikdienas izdevumu segšanai vajadzīgs 431 eiro mēnesī, kas vidēji pelnošam latvietim var šķist teju astronomiska summa. Šajā pētījumā tika aptaujāts 6300 mājsaimniecību un intervēti 12 000 respondentu vecumā no 16 gadiem.

Vai Latvijā šāda summa ir iespējama?

Aizdevums

Diemžēl reālā situācija ir tāda, ka pieaugums nespēj nosegt tēriņu summu, kas norādīta kā nepieciešama mēneša izdevumu segšanai, turklāt pieaudzis to ģimeņu skaits, kurām ar lielām grūtībām izdodas segt nepieciešamos ikdienas izdevumus.

Visvairāk grūtību, izrādās, ir ģimenēm, kurās ir pāris ar trim un vairāk bērniem līdz 18 gadiem, kā arī tādas mājsaimniecībās, kurās ir viens pieaugušais ar bērniem. Neapskaužamā stāvoklī ir arī vientuļo pensionāru mājsaimniecības. Pēdējā laikā ekonomiskā situācija ir pasliktinājusies tieši vientuļo pensionāru mājsaimniecībās, kā arī mājsaimniecībās, kurās bērnu audzina viens pieaugušais.

Kad un kur tiek iztērēta vislielākā summa?

Ja novēro sabiedrību laika posmos pa mēnešiem, tad mēnesī lielākā pirktspēja izteikti parādās tad, kad tiek izmaksātas algas un pensijas vai bezdarbnieku pabalsti. Turklāt šī situācija parādās ne tikai pārtikas jomā. Protams, ka cilvēki Latvijā joprojām nenopelna tik daudz, cik nepieciešams – pat mūsdienās vidējā latvieša pārtikas pirkumi veido 30% no ienākumiem. Tas ir ļoti augsts rādītājs, kas liecina par mērenu nabadzību valstī, un līdz ar to var skaidri redzēt, ka ikdienas pirkumiem naudas pietrūkst, jo viss tiek iztērēts pārtikā, nerunājot jau par komunālajiem maksājumiem.

Kā ietaupīt katru mēnesi?

Ja Latvijā nopirkt apģērbu un apavus (jaunus, nevis lietotus) nevarat atļauties, tad tam lieliski noder ārzemju interneta veikali, kurus var apgūt ikviens cilvēks, kas ar datoru nav uz “jūs”.

Daudzām latviešu ģimenēm viens no lielākajiem tēriņiem ir mājoklis, kurš var būt paņemts “uz kredīta”, jo pilnu summu uzreiz un tūlīt samaksāt var tikai tiešām, tiešām turīgas ģimenes vai gandrīz miljonāri. Vēl lielu summu sastāda elektrības patēriņš un kurināmais. Kā to visu savilkt kopā? Izveidojiet papildus kontu, kurā ik mēnesi ieskaitāt kādu summu gada tēriņam – piemēram, auto apskatei un apdrošināšanai, kurināmam, mājas apdrošināšanai, neparedzētiem tēriņiem. Lielos izdevumus vienā reizē samaksāt būtu grūti, bet, ja mērķtiecīgi tiek atlikta noteikta summa, tad vajadzīgajā brīdī jums jau būs nauda, ar ko apmaksāt pakalpojumu.

Ja baidāties saslimt, jo medicīna ir dārga, dariet visu, lai profilaksētu labu veselību – pērciet sezonas augļus un dārzeņus tirgū, uzlabojiet imunitāti, centieties ēst veselīgu uzturu (vai vismaz neēst neveselīgu). Dāvanas dažādiem svētkiem ieteicams pirkt pamazām visa gada garumā – tas gan izslēdz pirmssvētku depresiju, kad steigā nezinām, ko pirkt, gan arī nodrošina to, ka izbēgsiet no “viltus” atlaidēm Ziemassvētkos.

Vai latvietis, ikdienā taupot un iekrājot, vispār var atļauties arī ko vairāk, piemēram, paceļot?

Šobrīd latvieši ļoti rūpīgi salīdzina cenu piedāvājumus, un labs ieteikums, ja ir vēlme doties atpūtā vai izbraucienā, ir arī lētāku braucienu izvēle, izvēloties apceļot Latviju.  Tagad atgriežas tā dēvētie vienas dienas ceļojumi pa Latviju, un ir saprotams, ka pie saspringta ģimenes budžeta tiek izvēlēti lētāki atpūtas veidi, kas neskādē maciņam.

Kā zināms, pirmskrīzes laikā tūrisms nebija sabalansēts sakarā ar steigā ņemtajiem kredītiem, tomēr tagad klienti izpēta cenas daudz rūpīgāk, kas kopumā ir laba ziņa.