Cik ātro kredītu ņēmēju kavē maksājumus?

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC) 2013. gada pārskatā par “nebanku patērētāju kreditēšanas sektora darbību” atrodama statistika par “distances” kredītiem jeb par ātrajiem kredītiem. Bez pavisam neinteresantas informācijas – piemēram, fakta, ka pa pagājušo gadu no tirgus aizgājuši divi ātro kredītu devēji – atrodama arī saistoša statistika, kas skaidros skaitļos parāda, kas īsti notiek ātro kredītu tirgū.

Ātro kredītu statistika un tendences

Kopumā ātrajos kredītos 2013. gadā izsniegti kādi 159 miljoni eiro. Ātrais kredītsSalīdzinājumam – tas ir apmēram 0,47% no Latvijas 33,7 miljardu eiro iekšzemes kopprodukta (pēc Vikipēdijas 2014 gada aptuveniem aprēķiniem). Otrajā pusgadā bija vērojams neliels kritums izsniegto kredītu apjomā, kuru grūti izskaidrot. Lai gan… tajā laikā palielinājās kredītsaistības kavējošo cilvēku skaits, un šie cilvēki vairs noteikti nevarēja paņemt ātro kredītu.

Bez kavējumiem uz 2013. gada beigām bija 63,83% ātro kredītu. Pārfrāzējot to pozitīvi, ar kavējumiem bija 36,17% ātro kredītu – vairāk nekā katrs trešais kredītņēmējs. Lai gan ne visi no šiem kredītņēmējiem ir ‘hroniski kavētāji’, ir arī daži, kuriem ātrā kredīta parāds ir ilgāks par trim mēnešiem.

Tas, ko PTAC dēvē par “Nebanku sektora maksājumu kavējumi ar kavējuma periodu virs 90 dienām”, sastāda 27,02% no kredītņēmējiem. Tas ir, katrs ceturtais, kas paņem ātro kredītu, to neatmaksā 90 dienas pēc norunātā atmaksas brīža. Interesanti, ka šo “ilgo nemaksātāju” skaits, salīdzinot ar iepriekšējo pusgadu, palielinājies par teju 5 procentiem. Iespējams, tas varētu izskaidrot daļu no kavējumu krituma citos kredīta veidos – sevišķi patērētāju kredītā, jo iedzīvotāji, nespējot nomaksāt patēriņa kredītu, var izvēlēties paņemt ātro kredītu, lai censtos segt kādu no maksājumiem.

Jebkurā gadījumā – ātro kredītu tendences ir diezgan satraucošas, jo kredītņēmēju, kas nenokārto savas parādsaistības, ir kļuvis vairāk. Statistika par to nemelo, taču viena lieta, par ko statistika vienmēr melo, ir dzīve – un neviens nemācēs pateikt, cik daudz šie cilvēki cietīs, no vienas puses, pilnīgi noteikti savas vainas dēļ; no otras puses, vai vispār ir pieļaujama situācija, kad tiek piedāvāts tik bīstams – ‘un es nebaidos šī vārda’ – pakalpojums.