Atteikšanās no kredītiem

Parasti, līdzko runa ir par kredītu, ikviens zina arī kādu pabaisāku stāstiņu par cilvēkiem, kas kredītu nespējuši atmaksāt un pieņēmuši letālus lēmumus. Ir svarīgi zināt, ka no kredītiem var atteikties un situācijas ir risināmas.

Kredīts

Kā atteikties no hipotekārā kredīta?

Ja esat aizņēmies ar nolikto atslēgu principu, atrunātu līgumā, tad Jums ir tiesības uz šo iespēju. Tas nozīmē to, ka varat beigt savas saistības ar banku, atsakoties no ķīlas. Jeb, citiem vārdiem, ja klients vairs nespēj maksāt kredītu, ieķīlātais īpašums tiek atdots bankai, tādējādi atbrīvojoties no parādsaistībām – labs un ērts veids klientam. Šādā veidā Jūsu banka klienta saistību nepildīšanas gadījumā saņemtu tikai ķīlu. Latvijā no 2015.gada 1. marta darbojas nolikto atslēgu princips, tādējādi padarot to par vienu no Eiropas valstīm, kur šis likums ir spēkā. Bet līdz šim situācija bija tāda, ka bankas varēja pieprasīt aizņēmējam samaksāt papildu summu, ja īpašuma vērtība vairs nesedz kredīta summu – tas pret klientu nebija sevišķi saudzīgi.

Uz ko attiecas nolikto atslēgu princips?

Minētais princips attiecas uz hipotekārā kredīta ņēmējiem, jo tika pieņemti grozījumi Maksātnespējas likumā, kurā tika svītrota norma par nolikto atslēgu principu. Vienkāršiem vārdiem tas nozīmē, ka klientam nebūs nepieciešams maksātnespējas process jeb nevajadzēs pierādīt savu maksātnespēju, lai izmantotu nolikto atslēgu principu, lai pārtrauktu kredītu.

Kā atteikties no ātrā kredīta?

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija ir veikusi ieguldījumus sistēmas izveidošanā, kas ļauj kredītņēmējam ievietot sevi kredīta neizsniegšanas sistēmā. Tas notiek tā – persona izlemj, ka nespēj kontrolēt savas finanses pietiekami un vēlas sevi pasargāt no neapdomīgiem lēmumiem, un šai personai vairs nav iespējams sniegt jebkādu kredītu pēc izvēles garā termiņā – vienu, divu vai veselus trīs gadus.

Lūgums ir neatsaucams, to atcelt nav iespējams. Ja ir grūtības ar personīgo līdzekļu plānošanu, var rakstīt šādu iesniegumu, kura paraugs pieejams nebanku kredīti. Iesniegums ar dokumentiem ir jānosūta vai jānogādā uz asociāciju pa e-pastu, pastu vai klātienē.