2. pensiju līmenis

2. pensiju līmenis ir ieguldījums pensiju fondos. Dalība šajā pensiju līmenī ir obligāta, un tā ir arī racionāla, jo 1. pensiju līmeņa iemaksas var uzturēt pensiju aptuveni 40% apmērā no vidējiem ienākumiem. 2. pensiju līmenis ir izveidots, lai stimulētu iedzīvotāju dalību finanšu tirgos (citi teiktu – lai piespiestu viņus tajos piedalīties).

Katrs var izvēlēties gan banku, gan fondus, kuros tiek pārvaldīta viņu pensija. Ieguldījumus pārvaldošo banku var mainīt reizi gadā, savukārt fondu – divreiz gadā. Pensiju fondu darbību uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), un veids, kā bankas drīkst rīkoties ar 2. pensiju līmenī ieskaitītajiem līdzekļiem, ir stingri reglamentēts; tajā ieguldītā nauda nevar pazust, pat ja banka bankrotē. Pensiju sistēmas 2. līmenis tika ieviests 2001. gadā, un darbība tajā ir obligāta ikvienam, kas dzimis pēc 1971. gada.

Ko der zināt par 2. pensiju līmeni?

  • Dalība 2. pensiju līmenī ir gan obligāta, gan automātiska. Pašlaik tajā iegulda 6% no sociālajiem maksājumiem, savukārt pirmajā pensiju līmenī iegulda 14%. Paredzēts, ka, laikam ejot, iemaksas abos pensiju līmeņos izlīdzināsies.
  • Ienesīgums no dalības 2. pensiju līmenī ir atkarīgs gan no iemaksu daudzuma, gan fonda ienesīguma, tāpēc ir vērts rūpīgi piestrādāt pie fonda izvēles, ja strādājat algotu darbu.
  • Jūs varat izvēlēties piedalīties pensiju fondos pie jebkuras bankas, pat ja tā nav jūsu galvenā banka, tomēr jāņem vērā, ka, piesakoties kredītam, bankai var rasties jautājumi, kāpēc jūs savas pensijas pārvaldīšanu esat uzticējis citiem;
  • Pensiju fondu ienesīguma pārskatus regulāri publicē Latvijas Komercbanku asociācija. Tos var apskatīt, piemēram, šeit, taču detalizētāku informāciju par fonda pagātnes sniegumu (ienesīgumu) varēsit atrast bankas mājaslapā, kurai vēlaties pieteikties.
  • Pašlaik (2016. gads) saskaņā ar Latvijas Komercbanku asociācijas datiem, pensiju fondu ienesīgums ir 3.21% 10 gadu laikā. Tomēr pašlaik nav pats labākais laiks ieguldījumiem, tāpēc šāda statistika noteikti neparedz nākotnes pensiju līmeņu sniegumu.
  • Detalizētu paskaidrojumu par Latvijas pensiju sistēmu, tajā skaitā 2. pensiju līmeni, varat iegūt mājaslapā www.manapensija.lv.